backtory2

بکتوری؛ سرویس زیرساخت برای برنامه‌ها و بازی‌ها

هر برنامه‌‌ای دو بخش اصلی دارد: کلاینت و سرور که توسعه‌دهندگان با چالش‌های مختلفی در هر بخش مواجه هستند.

چالش‌های سرور یک اپلیکیشن برعکس کلاینت، ارتباط مستقیم با کاربر ندارند. راه‌اندازی و نگهداری سرور، مقیاس‌پذیر بودن سرویس‌ها، پاسخگویی سریع و همچنین راه‌اندازی ابزارهای مانیتورینگ و تحلیل داده از جمله چالش‌های پیش روی توسعه‌دهندگان سرور است.

بکتوری یک سرویس ابری است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند سرویس‌های برنامهٔ خود را ساده‌تر و سریع‌تر پیاده‌سازی کنند و درگیر چالش‌های سمت سرور نشوند؛ در نتیجه با انتخاب بکتوری توسعه‌دهندگان می‌توانند روی ایجاد تجربهٔ کاربری بهتر و بهبود مدل درآمدی خود تمرکز کنند.

هدف بکتوری این است که تمامی نیازهای سمت سرور برنامه‌ها را به ساده‌ترین روش ارائه کند. با این هدف ماژول‌های مختلفی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد که شامل مدیریت کاربران، دیتابیس، رایانش، مدیریت فایل و پوش نوتیفیکیشن می‌شود. بکتوری همچنین بطور خاص دو ماژول مرکز بازی (شامل مواردی مثل Leaderboard و Match making) و بلادرنگ (برای بازی‌های آنلاین چند نفره) را برای بازی‌ها ارائه کرده تا گامی در جهت حرفه‌ای‌تر شدن بازی‌های داخلی برداشته باشد. برای آشنایی بیشتر با این سرویس‌ها می‌توانید بلاگ بکتوری را ببینید.

در کنار سرویس‌های یاد شده، امکانات دیگری همانند سرویس آنالیتیکس نیز در حال پیاده‌سازی است تا توسعه‌دهندگان به سادگی بتوانند آمار دقیقی از وضعیت برنامهٔ خود داشته باشند و به کمک تحلیل‌های مختلف، کیفیت اپلیکیشن و درآمد خود را افزایش دهند.

بکتوری به همراه این سرویس‌ها، SDKهایی را نیز برای پلتفرم‌های اندروید و یونیتی و همچنین به زبان NodeJS آماده کرده تا ارتباط بین کلاینت و سرور به ساده‌ترین روش ممکن فراهم شود. توسعه‌دهندگان به کمک SDK بکتوری می‌توانند مستقیما به ماژول‌های مختلف سرور خود متصل شده و اطلاعات را ذخیره و بازیابی کنند. برای شروع کار با SDK کافیست که به بخش مستندات بکتوری وارد شده و گام به گام مراحل را انجام دهید. توضیح مربوط به هر تابع برای هرکدام از پلتفرم‌ها در مستندات آمده و همچنین مثال‌هایی نیز در این بخش تهیه شده تا تجربه‌ی کار با بکتوری را لذت‌بخش‌تر از قبل کند.

نزدیک به یک سال از شروع کار بکتوری می‌گذرد و بازی‌ها و برنامه‌های مختلفی از آن استفاده می‌کنند. در این مدت به کمک بازخوردهای توسعه‌دهندگان سرویس بکتوری روز به روز بهبود یافته است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ توسعه‌دهنده از سرویس بکتوری در پروژه‌های خود استفاده می‌کنند و این روند در سال جدید با افزایش چشمگیری روبرو بوده است. شروع استفاده از بکتوری رایگان است و همه توسعه‌دهندگان می‌توانند قبل از پرداخت هزینه، از کارایی این سرویس برای برنامه یا بازی خود مطمئن شوند.

تولید برنامه‌ها و بازی‌های موبایل در ایران با سرعت زیادی در حال افزایش است. امیدواریم با سرویس‌هایی که بکتوری در اختیار شما توسعه‌دهندگان گرامی قرار می‌دهد، کیفیت ساخت اپلیکیشن‌ها ارتقأ پیدا کرده و در نتیجه شاهد رونق هرچه بیشتر این صنعت در کشور باشیم.